صنعت تبلیغات، بازاریابی و برندینگ در ایران روزگار خوبی را سپری نمی‌کند. اکثر برندهای مهم کشور که سهم زیادی از بازار تبلیغات را در اختیار داشتند کلیه برنامه‌های تبلیغاتی پولی خود را متوقف کرده‌اند. اکثر شرکت و آژانس‌های تبلیغاتی کشور با بحران روبرو شده و تعداد زیادی از این آژانس‌ها دست به تعدیل نیروی گسترده زده‌اند.

بعضی از آژانس‌هایی که کوچکتر بوده و منابع مالی ذخیره شده و سهم از بازار کمتری هم داشته‌اند متاسفانه یا به پایان کسب و کار خود رسیده و یا در معرض انحلال قرار دارند. از طرف دیگر نیروی انسانی خارج شده از این شرکت‌ها بواسطه شرایط موجود در کشور به سختی جذب شرکت‌های دیگر شده و عملا با یک حجم وسیع و بی‌سابقه از بیکاری در رده شغلی متخصصین رشته‌های مختلف بازاریابی، تبلیغات و برندینگ را شاهد هستیم.

در این بین اما، مجموعه‌ها و آژانس‌های خوش‌نامی همچون آژانس بادکوبه و گروه dnaunion با اجرای یک طرح همدلی نسبت به کمک به شرایط کشب و کارهایی که در معرض آسیب هستند اهتمام ورزیدند. در این خبر قصد داریم تا گزارشی کوتاه از فعالیت این دو گروه در این روزهای بحرانی و دست‌آوردهای آنان را با شما مخاطبان عزیز تبلیغاتچی‌ها به اشتراک بگذاریم.

بنر ثبت نام در تبلیغاتچی‌ها

گروه dnaunion

dnaunion پس از اختلالات ایجادشده در اینترنت و چالش‌های پیش‌آمده برای فعالان حوزۀ دیجیتال، اطلاعیه‌ای را در جهت حمایت از آژانس‌های تبلیغات دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن‌ها، در آبان ۱۴۰۱ منتشر کرد.

گروه dnaunion در پاسخ به درخواست‌های ارسالی، اقدامات گسترده‌ای را اجرایی کرد.ناصر پاشاپور نیکو، مدیرعامل گروه dnaunion، دربارۀ این اقدامات گفت: «متناسب با شرایط حال حاضر جامعه و با هدف ارتقای صنعت مارکتینگ و تبلیغات که همیشه جزو ماموریت گروه است، اطلاعیه‌ای را به‌منظور حمایت از آژانس‌های تبلیغات دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن‌ها منتشر کردیم که با استقبال گسترده‌ای مواجه شد. dnaunion پس از بررسی درخواست‌ها تا کنون در دو شرکت سرمایه‌گذاری انجام داده و سرمایه‌گذاری در دو شرکت نیز در مرحلۀ انعقاد و عقد قرارداد است.

«در همین راستا سه ایدۀ استارتاپی وارد مرحلۀ شتابنده (Accelerator) و یک شرکت نیز به انکوباتور (Incubator) مرکز نوآوری آو اضافه شد. علاوه بر این اقدامات، ۳۴ نفر از فعالان حوزۀ مارکتینگ و تبلیغات که به فضای کاری نیاز داشتند، در فضای کاری اشتراکی گروه مستقر شده و ۶ نفر نیز به‌زودی به این گروه اضافه خواهند شد. همچنین، به ۵۲ استارتاپ درزمینۀ اصلاح محصول و ساختار مارکتینگ، مشاورۀ رایگان ارائه کرده‌ایم.

«درمجموع تا به امروز، دو میلیارد سرمایه‌گذاری مستقیم انجام داده‌ایم و تقریباً ده برابر این رقم، تعهد سرمایه‌گذاری داده شده است. امیدواریم در ادامۀ مسیر اقدامات بیشتری را اجرایی کرده و بتوانیم کمکی به ارتقای صنعت مارکتینگ و تبلیغات ایران کنیم.»

آژانس بادکوبه

بادکوبه که یکی از آژانس‌های مطرح و قدیمی تبلیغاتی کشور محسوب می‌شود هم در این روزهای بیکار ننشسته و طرحی را برای کمک به کسب و کارهای دیگر اجرا کرد.

در طرح اول که با عنوان کمپین “جمعه‌ها تعطیل نیست” شناخته می‌شود. بادکوبه در ارتباط با این کمپین نوشته:

این روزها ابرهایی سیاه آسمان‌ ایران را فراگرفته و عرصه را برای همه، مخصوصاً کسب و کارهای نوپا تنگ کرده است. در این اوضاع و احوال، شرکت‌هایی که با هزاران اُمید جان گرفته بودند اکنون چراغ‌شان خاموش شده و کرکره‌ دکّان‌هایی که جوانانِ خوش ذوق به راه انداخته بودند پایین کشیده شده است.

در این میان، معاش کسب و کارها تا اندازه‌ای به خطر افتاده که شمار تعطیلی‌ها و تعدیلی‌ها از شمار عدد خارج است. به همین ترتیب راهی به جز تغییر برای بقای سازمان‌ها نمانده! اما چطور می‌شود این رویه را دگرگون کرد تا حیات دوباره به کسب و کارها برگردد و در این روزهای سخت نفس تازه کنند؟

ما در بادکوبه تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم تا در این شرایط، بتوانیم علاوه بر هم‌دردی، مشاوره‌ای رایگان در اختیار صاحبان کسب و کارها بگذاریم تا در این روزهای نفس‌گیر، قدری حال‌شان بهتر شود. به همین منظور، تمام کسب و کارهای موجود، فارغ از نوع آن‌ها، بدون هیچ محدودیتی قادر به ثبت‌نام و دریافت مشاوره از مدیران ارشد آژانس بادکوبه خواهند بود.

تنها هدف کمپین «جمعه‌ها تعطیل نیست» رونق دوباره و پیشنهاد راهکارهای تازه برای شروعی جدید است؛ در نتیجه هر فرد یا مجموعه‌ای که کسب و کار او با محدودیت‌های فعلی اینترنت و شرایط حاکم، متوجه آسیب شده است می‌تواند از طریق لینک زیر ثبت‌نام کرده و مشکل خود را درمیان بگذارد. پس از ثبت‌نام، مدیران و متخصصان بادکوبه به ترتیب ثبت‌نام شدگان و طبق نوبت‌دهی لیست، با آن‌ها تماس خواهند گرفت و تجربیات خود را با آن‌ها  درمیان خواهند گذاشت.

تبلیغاتچی‌ها از صمیم قلب آرزو می‌کند تا این ابرهای سیاه هرچه سریع‌تر آسمان صنعت بازاریابی، تبلیغات و برندینگ ایران را ترک کرده و مجدد شاهد رونق در کسب و کار شرکت‌هایی باشیم که به رشد کسب و کارهای دیگر کمک می‌کنند.

مسیح بنی طبا، فعال حوزه بازاریابی، تبلیغات و برندینگ و مدیر وب‌سایت تبلیغاتچی‌ها